IV Piknik Militarny w Orzyszu

haller_0.jpg
W dniach 19-22 sierpnia odbył się już IV Piknik Militarny w Orzyszu. Bez wątpienia można uznać tę imprezę za jedną z największych imprez o charakterze wojskowym, militarnym i historycznym w Polsce. Przez 4 dni turyści z całej Polski mieli okazję być uczestnikami wielu atrakcji. Każdego dnia Orzysz na wszystkich strefach gromadził kilka, kilkanaście tysięcy turystów i mieszkańców miasta.

Zwiedzający mogli zobaczyć kilkadziesiąt wozów bojowych, czołgów, sprzęt artyleryjski czy też historyczne pojazdy ulokowane w sześciu strefach. Sprzęt został wystawiony m.in. przez 15. Giżycką Brygadę Zmechanizowaną, Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie, grupy rekonstrukcyjne i osoby prywatne. Nawiązując do wozów bojowych warto zaznaczyć, że uczestnicy Pikniku mogli m.in. przejechać się ciężkim sprzętem, a nawet obejrzeć widowiskowy crashtank, który zebrał publiczność jakiej Orzysz nie widział. Kolejną atrakcją jaka się odbywała z udziałem sprzętu wojskowego to check pointy na wszystkich czterech drogach wlotowych do miasta Orzysz. Były one obstawione zarówno przez żołnierzy 15 GBZ oraz członków Polskiego Systemu Walki Wręcz HALLER.

Mieszkańcy miasta oraz turyści mogli również wziąć udział w bezpłatnych szkoleniach z zakresu czarnej i zielonej taktyki, strzelectwa (strzelnica dynamiczna i statyczna), szkolenia pożarniczego, PSWW HALLER, pierwszej pomocy, zjazdu na linie (tzw. tyrolki) oraz sprawdzić się na torze małego tygrysa. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom potwierdzający udział w szkoleniu, których podczas całej imprezy wydano ponad 8 tysięcy! Punkty szkoleniowe obstawiali członkowie PSWW HALLER.

Najbardziej dynamicznymi atrakcjami były zdecydowanie pokazy walki wręcz oraz pokazy antyterrorystyczne wykonane przez adeptów PSWW HALLER. Odbyły się również pokazy ratownictwa drogowego w wykonaniu OSP Orzysz.

h 3.jpg

Dla ludzi lubiących obejrzeć dobry film oraz wysłuchać ciekawego wykładu odbywały się codzienne emisje filmów historycznych i wojskowych, a w tym m.in. film „Czerwone Berety”, „Zapomniany Generał Tadeusz Jordan Rozwadowski” oraz pogadanka na temat polskiego kina wojennego i historycznego przeprowadzona przez Jana Engelgarda z Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Podczas pikniku odbył się również wykład przeprowadzony przez rycerzy Bractwa Rycerskiego Ziemi Łęczyckiej Signum Temporis. Można było również obejrzeć miasteczko Bractwa, które w pełni odzwierciedlało historyczne obozowisko oraz obejrzeć walki rycerskie, sprawdzić się w boju czy też przymierzyć zbroję. W ramach stref historycznych odbyły się również wystawy o Generale Hallerze oraz Powstaniu Wielkopolskim wykonane przez Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz PSWW HALLER. Nie zabrakło również rozrywkowych atrakcji gdzie kluczowymi momentami były niesamowite występy Grupy Teatralnej „Cymes”, która swoim śpiewem i występem pobudzała do zabawy nie tylko dzieci, ale i dorosłych.

Jedną z największych atrakcji dla wytrwałych był oczywiście Bieg Tygrysa. Był to ekstremalny bieg terenowy organizowany już po raz czwarty lecz pierwszy raz z tak dużym rozmachem, który przyciągnął ponad 200 biegaczy z ponad 36 jednostek wojskowych, policyjnych, straży granicznej, strażackich, a nawet maratończyków i wielbicieli tego typu imprez. O tym, że jest to najtrudniejszy bieg terenowy w Polsce może świadczyć nie tylko to, że dystans był najdłuższy, czyli ponad 26 km oraz największa ilość przeszkód bo aż ponad 70, ale również to, że 75 osób nie ukończyło tego biegu. 10 osób skończyło w karetce, a 2 w szpitalu. Bieg był doskonale zabezpieczony przez służby medyczne dzięki czemu nikomu nic się nie stało, a powodem kontuzji było zbyt słabe przygotowanie uczestników do biegu.

Równolegle z Piknikiem odbywał się również w dniach 18-27 sierpnia Wakacyjny Obóz Poligonowy PSWW HALLER. Skupił on 180 osób, które dzień w dzień zabezpieczały wszystkie wymienione atrakcje piknikowe oraz szkoliły się z najróżniejszych dziedzin. W tym miejscu należą się podziękowania Burmistrzowi Orzysza jak i pracownikom Urzędu Miejskiego w Orzyszu i Szkoły Podstawowej za okazaną niezbędną pomoc w realizacji szkolenia. Podczas obozu odbył się egzamin na kolejne stopnie PSWW HALLER. Gratuluję wszystkim kursantom, którzy ukończyli egzamin.

Jest mi niezmiernie miło, że wraz z ekipą z Polskiego Systemu Walki Wręcz HALLER mogliśmy własnoręcznie budować wszystkie przeszkody na trasie Biegu Tygrysa oraz przygotowywać cały bieg. Morderczy tydzień przed biegiem spędzony na orzyskim poligonie przygotowując trasę na bieg był tego wart, a świadczyć o tym mogą komentarze uczestników, którzy go ukończyli jak i liczne relacje ukazujące się w internecie chwilę po biegu. Jedno jest pewne. W przyszłym roku będzie cięższy bieg podzielony na liczne kategorie dla każdego.

Dziękuję za okazane wsparcie w organizacji przez Gminę Orzysz, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Orzyszu, Dom Kultury w Orzyszu, 15 Giżycką Brygadę Zmechanizowaną, 15. Mazurski Batalion Saperów, Wydział Żandarmerii Wojskowej w Bemowie Piskim, Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim oraz wszystkim zaangażowanym w realizację tego projektu. Dziękuję również całej ekipie Polskiego Systemu Walki Wręcz HALLER za ciężką pracę włożoną przez ostatnie pół roku, która skupiała się na organizacji IV Pikniku Militarnego Orzysz – Szlakiem Tygrysa i IV Biegu Tygrysa.

Praca naszego zespołu została doceniona między innymi faktem przekazania przez Burmistrza Orzysza Pana Zbigniewa Włodkowskiego PSWW HALLER władzy absolutnej nad organizacją przyszłorocznego V Pikniku Militarnego oraz V Biegu Tygrysa, który będzie zorganizowany z jeszcze większym rozmachem!
Polecam gorąco wszystkim miłośnikom militariów i do zobaczenia za rok w Orzyszu! Do zobaczenia w wojskowej stolicy Polski.

Mateusz Kaim
Autor jest Dyrektorem Biura i Realizacji PSWW HALLER oraz współautorem – konstruktorem toru przeszkód IV Biegu Tygrysa w Orzyszu
Myśl Polska, nr 37-38 (13-20.09.2015)

Dzial: