Felietony

Trzymam kciuki za górali

zakoane.jpg
Może to ciśnienie, może smrodliwe zakopiańskie powietrze, a może jeszcze inne czynniki sprawiają, że w zimowej stolicy Polski wpadamy na pomysły, które w innych warunkach nawet na chwilę nie zagnieździłyby się pod czaszką. Akcja miała miejsce w zeszłym roku, podczas tradycyjnego męskiego wypadu na skoki narciarskie.

Trzeci Rzym – czy Święta Ruś?

rus.jpg
Powyższy tytuł sugeruje PT Czytelnikom, iż być może owe dwa pojęcia pozostają ze sobą w jakiejś istotnej sprzeczności, a nawet w zasadniczym antagonizmie. Mocarstwowe narody, by takimi być muszą mieć wielkie idee. Karmią się nimi, żywiąc swoją wyobraźnię, uzasadniają imperialne cele i środki użyte do ich materializacji.

Polityki nie uprawia się rejwachem

piskorski_3.jpg
Kolejna odsłona histerycznej polityki Prawa i Sprawiedliwości na kierunku europejskim pokazuje tylko, że – wbrew intencji prężenia muskułów – Warszawie tych muskułów całkowicie brak i musi rekompensować ten deficyt krzykiem. Sprawa ma z punktu widzenia politycznego realizmu kilka aspektów, jednak warto przyjrzeć się dwóm spośród nich: kryteriom skuteczności polityki zagranicznej oraz naturze współczesnych bloków integracyjnych.

O JKM i nie tylko…

jkm_0.jpg
Wyrugowanie Korwina z facebooka wzbudziło spory ferment. Jedni poczuli gniew, inni rozczarowanie, lecz co najmniej równie wielu odczuło satysfakcję czy radość. Czyli jak zazwyczaj: zalała nas fala emocji i zabrakło miejsca na refleksję. Tymczasem interesujących wniosków z całej sytuacji można wyciągnąć całkiem sporo.

W obronie Janusza Korwin-Mikke

jkm 4.jpg
Coraz mniej przestrzeni wolności. Jednym z głównych argumentów przeciwko ustrojowi Polski Ludowej i całego obozu radzieckiego było to, że nie dopuszczał wolności słowa i krępował demokrację. Duża część informacji służyła wtedy propagandzie, media były cenzurowane i służyły kształtowaniu opinii po myśli rządzących.

Jaś, Małgosia i lesbijka Baba Jaga

strajk_1.jpg
Któż nie zna bajki o Jasiu i Małgosi – rodzeństwie, które wędrując po lesie zostało słodyczami zwabione przez paskudną Babę Jagę do jej chatki z piernika. Okropna Baba Jaga uwięziła Jasia, z którego chciała urządzić pieczeń, podobnie miała zamiar pożreć Małgosię. Rodzeństwo – choć łase na pierniczki – zorientowało się szybko o co chodzi i Małgosia podstępem zamknęła paskudną czarownicę w piecu podkręcając temperaturę na maksa. Dzieci były wolne i wróciły do domu.

Korporacje...

McDonald's.jpg
W jednym ze swoich licznych wywiadów, syryjski prezydent Asad z przekąsem stwierdził, iż Stany Zjednoczone nie wybierają prezydenta państwa, lecz szefa korporacji. To jest ciekawa konkluzja, która być może dotyka istoty sprawy? Czym w rzeczywistości jest ta Unia?

Nie wolno pluć na Polskę

lewa 45.jpg
Kolega Ireneusz Woszczyk na swoim profilu FB napisał „Obecnej sytuacji z orzeczeniem TK nie mam zamiaru komentować. Poniższy cytat kieruje do tych, którym przez gardło lub spod palców na klawiaturze przechodzą obrzydliwe obelgi wobec Polski, rodaków i do tych którym jest wstyd, że urodzili się tu a nie gdzieś tam. „Moja Polska to coś więcej niż kilku rządzących nią panów”. Słowa wypowiedziane do przyszłej żony gen. Berlinga pochodzą z jej wspomnień – „Bliżej prawdy” wydanych w 1990 roku”.

Aż przyjdzie Owsiak

owsiak_0.jpg
W głośnym wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego, które odbiło się szerokim echem, warto zwrócić uwagę na interesujący passus. Pozwolę sobie przy nim trochę pogrzebać. Padają tam, takie oto słowa: „Ten atak jest atakiem, który ma zniszczyć Polskę, ma doprowadzić do triumfu sił, których władza w gruncie rzeczy zakończy historię narodu polskiego tak, jak dotąd go żeśmy postrzegali”.

Nie przyjmuj darów od krętaczy!

sanocki new_5.jpg
Jako przeciwnik aborcji powinienem się – z wyroku Trybunału Konstytucyjnego -cieszyć. Zabijanie ludzi w każdym wieku – niezależnie czy mają pesel czy nie – jest nie do przyjęcia. Ten pesel – nie ja wymyśliłem tylko posłanka lewicy Magdalena Biejat – zwolenniczka aborcji i przeciwniczka męczenia norek w klatkach. No ale to już wiemy chyba wszyscy, że przeciwnicy hodowli zwierząt są jednocześnie zwolennikami aborcji, co stanowi przyczynek do logiki jaką lewica się posługuje.

Strony

Subskrybuj Felietony