NATO bez skazy?

nato.jpg
Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem w Warszawie: „Sojusz nigdy nie był agresorem, nigdy nie był okupantem”. Rozumiem, że 1999 rok to dla wielu prehistoria. Ale jak w takim razie zakwalifikować trwającą 78 dni (od 24 marca do 10 czerwca 1999 roku) kampanię lotniczą Sojuszu Północnoatlantyckiego przeciw suwerennemu państwu Federalnej Republice Jugosławii?

Kampanię, którą charakteryzowały, podobnie jak we wrześniu 1939 roku w Polsce, naloty na cele cywilne: mosty, zakłady przemysłowe, szpitale, siedziby radia i telewizji, urzędów państwowych, ambasady państw trzecich, pociągi pasażerskie, kolumny uchodźców etc. Kampanię przeprowadzoną w sposób unilateralny, bez jakiegokolwiek mandatu Rady Bezpieczeństwa ONZ, w sprzeczności z naczelnymi zasadami Karty Narodów Zjednoczonych i społeczności międzynarodowej. Akcję militarną, która pochłonęła blisko tysiąc ofiar śmiertelnych, ponad pięć tysięcy ciężko rannych i doprowadziła do poważnego skażenia znacznych obszarów Serbii na skutek użycia przez lotnictwo NATO bomb uranowych i kasetowych.

Wojny, której śmiertelnymi ofiarami było m. in.16 pracowników publicznej telewizji serbskiej RTS, m. in. 27-letnia charakteryzatorka Jelica Munitlak, jej rówieśniczka – fotografka Ksenija Banković oraz 30-letni operator kamery Aleksandar Deletić? Operację lotniczą, podczas której w kwietniu 1999 roku zginęła 3-letnia mieszkanka podbelgradzkiej Batajnicy Milica Rakitić, w której dom trafiła bomba? W końcu, wojnę, która zakończyła się wejściem oddziałów lądowych NATO na terytorium państwa, które nigdy nie było członkiem Paktu i rok wcześniej, w 1998 roku w referendum powszechnym opowiedziało się przeciwko wprowadzeniu na swoje terytorium obcych wojsk oraz sprzeciw ten powtórzyło podczas prowadzonych pod auspicjami międzynarodowymi rozmów dyplomatycznych w Rambouillet pod Paryżem w lutym i marcu 1999 roku. Abstrahując od wszelkich politycznych sympatii i antypatii – w takich sprawach nie można milczeć, gdyż jak mówi Ewangelia św. Łukasza w 19 rozdziale: „Jeśli ci umilkną, kamienie wołać będą!”.

Łukasz Kobeszko