Radom… 40 lat minęło

radom.jpg
Władze z wielką pompą obchodzą rocznicę protestów w Radomiu w 1976 roku. Ma to posmak szyderstwa, mimo że nikt z organizatorów tych propagandowych imprez tego zdaje się widzieć. Oto tylko jedna z opinii internautów na wp.pl i niejako załącznik do niej:

„Radom to miasto gdzie się urodziłem i spędziłem pierwsze lata życia. Zawsze miałem do niego słabość. Moja mama i ciocie pracowały "U Bata". Ci z Radomia wiedzą gdzie. Pamiętam słowa Cioci już w czasach "wolności" Że gdyby wiedziała że do tego doprowadzą ich protesty to wolałaby dwa razy tyle dostać pałą żeby wybić jej z głowy protesty. Ciotka żyła i pracowała w mieście dumnych robotników. Umarła w zapadłej dziurze bez przemysłu i bez pomysłu na przyszłość. Myślę że to swoista sprawiedliwość dotykająca tych którzy podnieśli rękę na ludowa władzę. Wasze dzieci są traktowane jak robactwo. Nikt się z wami nie liczy. Na waszych plecach wyhodowaliście pijawki spijające waszą krew. Przykro”.

Kalendarium upadłości największych radomskich firm:

RWT
Falę wielkich upadłości zapoczątkowała Radomska Wytwórnia Telefonów, do niedawna czołowy producent aparatów telefonicznych w Polsce. Upadła w 1996 r. Cały majątek firmy został już sprzedany. Kilka lat temu prasa donosiła, że na terenach po RWT przy ul. Struga Wyższa Szkoła Finansów i Bankowości zbuduje halę sportową. Plany odłożono.

Acanta
W czerwcu 1998 upadła Acanta, czyli była Fabryka Wyrobów Emaliowanych, przez wiele lat jeden z czołowych producentów kuchenek gazowych w kraju. Należności ściągnięte od dłużników i wpływy ze sprzedaży majątku przeznaczono na wypłatę zaległych wynagrodzeń.

RZMO
W tym samym czasie co Acanta upadły też Radomskie Zakłady Materiałów Ogniotrwałych. Syndykowi nie udało się sprzedać firmy w całości i majątek RZMO został podzielony.

Elektrociepłownia Radom
W listopadzie 1998 r. sąd ogłosił upadłość Elektrociepłowni Radom. Obecnie przedsiębiorstwo zatrudnia 160 pracowników. Podejmowane są próby sprzedaży zakładu w całości inwestorowi prywatnemu.

Radoskór
W lutym 1999 r. upadły Radomskie Zakłady Przemysłu Skórzanego Radoskór, jedno z największych w Polsce przedsiębiorstw przemysłu skórzanego i obuwniczego. Jeszcze przed upadłością firma pozbyła się dużej części majątku nieprodukcyjnego. Majątek produkcyjny firmy został podzielony i sprzedawany jest w częściach.

Radomskie Zakłady Garbarskie
W czerwcu 1999 r. sąd ogłosił upadłość Radomskich Zakładów Garbarskich. Syndyk rozpoczął sprzedawanie majątku garbarni na części, część terenu jest dzierżawiona. W halach po RZG planowano m.in. uruchomienie centrum budowlanego.

Wytwórnia Części Zamiennych
W listopadzie 1999 r. upadła Wytwórnia Części Zamiennych. Majątek przedsiębiorstwa jest sprzedawany na części.

Zakłady Metalowe "Łucznik"
W listopadzie 2000 r. upadło największe przedsiębiorstwo Radomia, przez wiele lat symbol miasta – Zakłady Metalowe Łucznik, zatrudniające w okresie powojennym średnio 12 tys. osób. Syndyk najpierw upłynnił majątek nieprodukcyjny, następnie rozpoczął sprzedaż i dzierżawę części majątku produkcyjnego.

Zakład Maszyn do Szycia "Łucznik"
Ostatnią z wielkich upadłości radomskich firm było bankructwo Zakładu Maszyn do Szycia Łucznik w roku 2002. Jak w większości pozostałych przypadków, majątek sprzedawany jest na części i dzierżawiony

Dzial: