Pożegnanie prof. Andrzeja Walickiego

DSC_0100.JPG
Nabożeństwem w cerkwi św. Jana Klimaka w Warszawie rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe prof. Andrzeja Walickiego. Zmarły spoczął na Cmentarzu Prawosławnym w Warszawie. Prof. Paweł Kozłowski odczytał list kondolencyjny od Ambasadora Federacji Rosyjskiej Siergieja Andriejewa oraz wspomniał o swojej ostatniej rozmowie z prof. Walickim. „Bądźmy w kontakcie” – to były ostatnie słowa Zmarłego.

Na pogrzeb wybitnego naukowca przybyli rodzina, znajomi i koledzy naukowcy, w tym m.in. prof. Stanisław Bieleń, prof. Andrzej Wierzbicki, prof. Andrzej de Lazari, a także redaktorzy tygodnika „Przegląd” – Jerzy Domański, Robert Walenciak i Paweł Dybicz. Środowisko „Myśli Polskiej” reprezentowali Jan Engelgard, Adam Śmiech i Mateusz Piskorski. Nie przybył żaden przedstawiciel władz państwowych, nie nadesłano też żadnego listu ze strony Polskiej Akademii Nauk. Jedynym oficjalnym wystąpieniem był odczytany przez prof. Pawła Kozłowskiego list od Ambasadora Rosji. Oto jego treść:

Sz. Pani Profesor Joanna Schiller-Walicka
Szanowna Pani Profesor,
Pragnę złożyć na Pani ręce najgłębsze kondolencje z powodu odejścia Pani męża Profesora Andrzeja Walickiego.
Jest to nieodżałowana strata dla polskiej nauki, rosyjsko-polskiej współpracy naukowej i dla sprawy pogłębienia wzajemnego zrozumienia między naszymi narodami.
Profesor Walicki był nie tylko wybitnym naukowcem, głębokim znawcą i wnikliwym analitykiem polskiej i rosyjskiej filozofii, historii, literatury, lecz również człowiekiem zadziwiająco nieobojętnym, twardo i konsekwentnie trzymającym się swoich zasad i poglądów niezależnie od koniunktury politycznej i presji, którą na nim wywierano.
Wysoko doceniamy to, że Profesor Walicki w ciągu całego swojego długiego i owocnego, ale jednocześnie niełatwego życia utrzymywał szczere i życzliwe zainteresowanie naszym krajem, niezmiennie opowiadając się za opartym na wzajemnym szacunku dialogiem i poszukiwaniem porozumienia między Rosjanami i Polakami. Jego zawsze spokojnego i rozsądnego, lecz ważkiego i miarodajnego głosu nam wszystkim będzie bardzo brakowało.
Wdzięczna pamięć o Profesorze Andrzeju Walickim będzie żyła nie tylko w Polsce, lecz również w Rosji.

Ambasador Rosji w Polsce
Sergiej Andriejew
Warszawa, 26 sierpnia 2020 r.”

Na jesieni ukażą się dwie książki z tekstami prof. Andrzeja Walickiego – pierwsza wydania przez tygodnik „Przegląd” (niepublikowane teksty oraz fragmenty dziennika) i druga wydana przez „Myśl Polską” – będzie to wznowienie pracy „Trzy patriotyzmy – trzy tradycje polskiego patriotyzmu i ich znaczenie współczesne” (ze wstępem prof. Pawła Kozłowskiego).
27.08.2020

Dzial: