Strzelanina na Majdanie była prowokacją opozycji

maidan_2.jpg
Niewyjaśnioną do dziś sprawą strzałów na Majdanie w lutym 2014 r. zajęli się eurodeputowani. 22 marca w siedzibie Parlamentu Europejskiego odbyła się konferencja poświęcona tragicznym wydarzeniom w Kijowie przed czterema laty. Zaprezentowano podczas niej wyniki śledztw dziennikarskich przeprowadzonych przez Włocha Giana Micalessina i Anne Stephan z Izraela.

Z materiałów opracowanych przez dwójkę dziennikarzy wynika, że na Majdanie miała miejsce prowokacja dokonana przez działaczy „proeuropejskiej” opozycji wspartych przez byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwili i funkcjonariuszy amerykańskich służb specjalnych. Masakra na ulicach Kijowa, w wyniku której zginęło blisko sto osób, została wywołana przez dywersyjną akcję gruzińskich najemników, którzy strzelali równocześnie do protestującego tłumu i milicjantów.

Reportaż Giana Micalessina „Ukryta prawda o Ukrainie” wyemitowany został w listopadzie 2017 r. przez włoską telewizję Canale 5, ale eurodeputowani mieli możliwość obejrzeć go po raz pierwszy.
Spotkanie w Brukseli zorganizował eurodeputowany Bill Etheridge z brytyjskiej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP). Wzięli w nim udział działacze ruchów obrony praw człowieka, eurodeputowani David Coburn (UKIP) i Mirosław Mitrofanow reprezentujący mniejszość rosyjską na Łotwie oraz ukraińscy adwokaci Olga Prosjaniuk i Aleksandr Goroszinski. Goście z Ukrainy przedstawili raport na temat prześladowań i nacisków, jakie ukraińskie władze wywierają wobec prawników zajmujących się sprawą zabójstw na Majdanie.

W trakcie dyskusji padła idea powołania komisji w Parlamencie Europejskim, która miałaby nadzorować i koordynować dochodzenie w sprawie kijowskiej prowokacji. Prawdopodobnie w najbliższych dniach powstanie projekt rezolucji w tej sprawie, którego wstępnie poparcie bezpośrednio po prezentacji zapowiedziało kilku eurodeputowanych. – W efekcie debaty oczekujemy także podpisania rezolucji o konieczności przestrzegania praw człowieka na Ukrainie i niedopuszczalności nacisków na adwokatów – komentowała Olga Prosjaniuk.

JCK

Materiały zaprezentowane na konferencji:
https://www.youtube.com/watch?v=eA8HUWkuAX0&featur...
https://www.youtube.com/watch?v=wR1NFI6TBH0&featur...
https://www.youtube.com/watch?v=V0rR2Fh1zWI

Dzial: